Evden Eve Nakliyat Platformu, nakliyatal.com, evden eve ile nakliyat,

Evden eve nakliyat firmaları ile müşteriler burada buluşuyor, uygun taşımacılık için fiyat teklifi isteyin. Evden eve ile nakliyat, nakliyatal.com, evden, eve, ile, nakliyat, evden eve ile nakliyat, evden eve nakliyat, evden eve, nakliyat, taşımacılık, nakliye, evdeneve, nakliyat platformu, firmaları, nakliyeciler, nakliyatal.com

Kocaeli Evden Eve Nakliyat

02 Aralik 2014 Sali 00:46

Kocaeli Evden Eve Nakliyat

Kamu personelinin tasinma talepleri dogrultusunda evden eve nakliyat yapildiktan sonra tasinilacak olan ilin tanitimi amaçli olarak;Kocaeli hakkinda bilgi vermek ve yardimci olmak bölgeyi hiç tanimayan birine evden eve nakliyat yapildiktan sonra nasil bir yerde yasayacagi hakkinda bilgilendirmek için Kocaeli'nin tarihçesini paylasmak istedik


Kocaeli'nin merkez ilçesi olan Izmit. Marmara Bölgesinin Çatalca - Kocaeli Bölümünde yer almaktadir. Nüfusu 2010 itibariyle 294.875 kisidir.

Tarihi
Izmit ve civarinda tarih öncesi çaglardan yaklasik olarak M.Ö. 3000'den itibaren insanlarin yasadigi, yapilan arastirmalar sonucu ortaya çikmistir. Izmit'e ait ilk deliller ise M.Ö. 12. yüzyil'a dayanmaktadir. O tarihlerde Frigler bölgeyi korumus, ardindan Yunanistan'in Magara kentinden yola çikan göçmen bir grup, günümüzde Basiskele'nin yer aldigi bölgeye Astakoz adini verip, bu bölgeye yerlesmislerdir. Trakya krali Lysimakhos'un Astakoz'u tahrip ettirmesi sonucu, bugünkü Izmit'in bulundugu bölgeye Nicomedia adinda yeni bir sehir kurulmustur. Nicomedia sehri, M.Ö. 91 ve M.Ö. 94 yillari arasi Romalilar'a bagislanmis, Imparator Diocletianus, 284 yilinda Nicomedia sehrini baskent yapmistir. Nicomedia, o dönemde, Roma, Antakya ve Iskenderiye'den sonra dünyanin en büyük 4. sehri olmustur. Nicomedia, Selçuklular tarafindan 11. yüzyil'in son çeyreginde zapt edilmis, I. Haçli Seferi sirasinda geri alinmis, bir süre Latinler'in isgalinde kaldiktan sonra yeniden Selçuklular'in eline geçmistir.

O dönemin Hendek ve Adapazari yörelerinin valisi Akça Koca, Orhan Gazi zamaninda kendi fethetmis, bunun sonucunda sehir Osmanli Devletinin eline geçmistir. Osmanli'nin eline geçtigi dönemde kent, Yunanca toplanma” anlamina gelen Smiti adini tasiyordu. Bu adin, batidan doguya giden kervanlarin toplanma bölgesi olmasi nedeniyle verildigi tahmin ediliyor. Kent Osmanli'nin eline geçtigi zaman Smiti zamanla Izmit'e dönüstü. Yine ilk olarak ayni dönemlerde Simiti’de üretildigi için, yuvarlak formlu yiyecek simit de adini bu kentten almistir.

Izmit, 1888 yilina kadar Istanbul'a bagli kalmis, bu tarihten sonra ayri bir kent olmustur. Kurtulus Savasi öncesi Ingiliz ve Yunan isgali altinda olan sehir, 28 Haziran 1921 tarihinde Türk topraklarina katilmistir.

Birçok zaman deprem felaketine ugrayan sehir, Bizans imparatoru Justinianus zamaninda onarilmistir.

Cografyasi
Izmit; Asya ve Avrupayi birbirine baglayan Marmara Denizinin ve Marmara Bölgesinin dogusunda yer alan bir sehirdir. Kuzeyde Karadeniz, doguda Sakarya, güneyde Bursa, batida Yalova ve Istanbul illeri yer almaktadir. 2009 nüfus sayimina göre 1.522.926 kisi, km²'ye düsen nüfus sayisi 398 kisidir. Kara, demir, deniz ve hava yolu ulasimlari ile Türkiye'nin en önemli geçis noktalarindan biridir.[2] Izmit'in dogusundan geçen 30° dogu boylami Türkiye saati (UTC+2) için esas kabul edilir.

Kendi adini tasiyan körfezin dogu yaninda yer alan ve Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan Izmit, bir kiyi kentidir. Jeolojik ve cografi yapi açisindan 40°-41° kuzey paralelleri ile 29°-31° dogu meridyenleri arasinda bulunmakta, güneyde Izmit Körfezi, kuzeyde ise dik yamaçlarla Karadeniz'e uzanmaktadir. Arazi yapisinin dik yamaçlara sahip olmasi nedeniyle, %5 egime sahip olup, düzlükler az yer tutmaktadir. Kentin yerlesmis oldugu alan ise genis düzlüklerden mahrum, dar ve kiyiya paralel uzanan bir banttir. Topografya kosullari, kenti birbirine benzemeyen iki büyük kisma ayirmaktadir. Birinci kisim, meyilli yamaçlar üzerinde dar ve yokuslu sokaklarin bulundugu ve genellikle eski mahallelerin yer aldigi kesim; ikinci kisim ise, düzlük alana yayilmis büyük binalarin bulundugu, kara ve demir yolunun içinden geçtigi, aktif is merkezlerinin yer aldigi alanlardir. Diger bir önemli konu ise, kentin 1. derece deprem bölgesi olmasidir. Tüm bu jeolojik ve topografik özellikler, yagislarla birlikte heyelan riskini arttirma özelligine sahiptir.

Yüzey Sekilleri
Izmit topraklarinin Izmit Körfezi kuzeyindeki büyük bölümü, güneyden kuzeye dogru egimli ve az engebeli bir yayladir. Bu yayla, Karadeniz´e dogru akan sularin vadileriyle yarilmis, yer yer tepelerle kabaran bir görünüm almistir. Bu yaylanin yüksek kesimi güneyde Izmit Körfezi dolaylarindadir. Burada Çenedagi 645 metreye ulasir. Izmit´in kuzeyinde hiçbir tepenin denizden yüksekligi, 350 metreyi asmaz. Izmit Ovasi ve Sapanca Gölü çukur alanlardir. Kocaeli ilinin Izmit Körfezi güneyinde kalan kesimi dagliktir. Burada Samanli Daglari, Sapanca Gölü Izmit Körfezi üzerinde yer yer dar yali seritleri birakarak birden yükselir. Bu kesimde Samanli Daglarinin en yüksek noktasi Kartepe'dir (1602 m).

Nüfus
Kocaeli, büyük bir metropol dür. Kocaeli ilinin merkezi olan Izmit'in nüfusu 2010 sayimina göre 294.875'tir.

Iklim
Körfez kiyilariyla Karadeniz kiyisinda iliman, daglik kesimlerde daha sert bir iklim hüküm sürer. Kocaeli ikliminin, Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasinda bir geçis olusturdugu söylenebilir. Izmit'te yazlar sicak ve az yagisli, kislar yagisli, zaman zaman karli ve soguk geçer. Genelde Kocaeli ilinin özelde ise Izmit'in Karadeniz'e bakan kiyilari ile Izmit Körfezine bakan kiyilarinin iklimi arasinda bazi farkliliklar göze çarpar. Yazin Körfez kiyilarinda bunaltici sicaklar yasanirken Karadeniz kiyilari daha serindir. Izmit'te ölçülen en yüksek hava sicakligi 41,6 °C derece (11 Agustos 1970), en düsük hava sicakligi -8,7 °C derece (4 Subat 1960), yillik ortalama sicaklik ise 14,8 °C derecedir (Kaynak : Kocaeli Valiligi " Kocaeli 2001") Izmit'te yillik ortalama yagis miktari 784,6 mm'dir.

Cografi konum: Istanbul ile komsu olan Kocaeli'nin sehir merkezi Izmit'in Istanbul'a olan uzakligi, 85 kilometredir. Ankara'ya TEM otoyolu ile baglidir. Istanbul Atatürk Havalananina olan uzakligi ise 120 kilometredir.

Izmit Körfezinin civarina yerlesmis olan Izmit, hem Karadeniz'e hem de Marmara’ya yani iki denize açilimi olan bir sehirdir. Deniz ulasimi açisindan ülkenin en yogun merkezlerinden biridir. Sehrin kiyisinda bulunan iki büyük liman (Derince ve Yarimca) yani sira 34 özel iskele ile deniz ulasimi yapilmaktadir. Sehir, ülkenin demir yolu ve kara yolu baglantilari açisindan önemli yerlerden biridir. Orta dogu ve Asya, kara yolu ve demir yolu baglantilari da bu sehirden geçer.

Ekonomi
Izmit, ülke imalat sanayinde en gelismis 1.inci sehirdir. Birçok büyük firmanin fabrikalari, bu sehirde bulunmaktadir. Izmit ekonomisinin tamamina yakini sanayiye dayalidir. Istanbul gibi büyük bir ticaret merkezine yakin bir konumda olup, transit kara yolu tasimaciligina imkan vermektedir. 5 devlet limani, 43 özel iskele ile deniz yolu tasimaciliginda önemli bir yere sahiptir.

Izmit´e ayri bir ekonomik potansiyel kazandiran Seka Kagit Fabrikasi da oldukça eskidir (1934). Bu fabrika ile önce dokuma ve orman ürünleri etrafinda olusan endüstri kompleksi daha sonra Petrol Ofisi (1941), Tüpras (1960) ve Petkim (1965)´in kurulmasiyla petrol ürünleri etrafinda gelismis; son yillarda da organik kimya, metal, gida, ilaç, gübre, boya ve tersane endüstrilerine yönelerek çok çesitlilik kazanmistir.

Ulasim
Izmit, birçok karakolunun kesistigi noktada bulunur. Ayrica deniz trafigi çok fazladir.

Firma Girişi
Müşteri Girişi
İstanbul'da her zaman mega hizmeti minumum fiyatları taahhüt eden bir nakliye firması bulunmaktadır.